Sıkça Sorulan Sorular

Seanlar kaç dakika sürmektedir? 

Bir seans yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Gerekli durumlarda 60 dakikaya çıkabilir.

Görüşmelerde paylaştığım bilgiler başka kisiler ile paylaşılır mı? 

Hayır, görüşmelerde benimle paylaştığınız hiçbir bilgi başka kişiler ile, aile bireyleriniz ile paylaşılmaz. Psikoterapinin en önemli kuralı danışan gizliliğidir. Paylaşılan bilgiler sadece kişinin kendine ya da çevresine zarar verebileceği hayati durumlarda 3. şahıslara bildirilir.

Görüşmelerimiz hangi sıklıkla gerçekleşecek?

Genel olarak haftada 1 kere görüşmek uygundur. Ama danışanın ihtiyaclarına göre bu sıklık artıp azalabilir. Ilk görüşme seansımızda bunun üzerine ortak bir karar alınır.

Görüşmeler kaç seans devam eder?

Bu kişinin içinde bulunduğu duruma ve terapinin hızına göre değişir. Önceden kesin bir zaman vermek zordur. Kişinin motivasyonu ve is birliği sürecin hızında önemli bir rol oynar. Ilk görüşmede danışanın koyduğu hedeflere göre bir program oluşturulur ve bunun sonucunda bir süre tahmini yapılabilir. Ama en hızlı terapi süreci bile yaklaşık 15 seans sürmektedir.

Online terapi ne kadar işlevsel?

Yetişkinler ile yürütülen online terapinin yüz yüze terapi ile işlevsellik ve fayda açısından bir farki yoktur. Cocuk ve ergen yas grubunda ise çocuğun motivasyonu ve kendini acmaya yatkinliği önemli bir rol oynar. 12 yas ve üzeri cocuklarda online terapi gayet işlevsel iken 12 yaş ve altı cocuklar icin çocuğun kendi özellikleri ve terapiye getirmek istediği sorunları önemlidir. Güzel bir internet bağlantısı ve sessiz bir ortam olduğu sürece online terapi, yüz yüze terapi ile aynı faydaları saglar. Eger aklınızda soru işareti varsa, ilk görüşme seansında bu konu üzerine ayrıntılı bir konuşma gerçekleştirilebiliriz ve sonrasında terapiye devam edip etmek istemediğinizi belirtebilirsiniz.