Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH)

     Avrupa Gönüllü Hizmeti çok kapsamlı bir gönüllülük projesi olup, 2018-2019 yıllarında içinde bulunduğum faaliyettir. Avrupa gönüllü hizmeti hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz diye linkini bırakıyorum.

     AGH adından da anlaşılacağı gibi Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Birliği adaylığı bulunan ülkeleri kapsar. AGH, TC. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen bir projedir. Erasmus plus kapsamında yararlanabileceğiniz 2 ile 12 ay arası isediğiniz bir ülkede, istediğiniz bir alanda gönüllülük yapmanıza olanak sağlar. Bu gönüllülük faaliyetinden yararlanabilmek için 17-30 yaş arasında olmanız gerekmektedir. Her ne kadar yabancı dil bilgisi zorunlu tutulmasa da projelerin gereklerine göre istedikleri dil yeterlilikleri olabilmektedir. Şimdi sizlere benim projemden bahsederken AGH’yi ayrıntıları ile anlatacağım.

    İlk olarak AGH yapabilmeniz için Türkiye’de bir gönderici kuruluş bulmanız gerekmekte. Ben projemi bulduktan sonra gönderici kuruluş bulmuştum, bu yöntemi de seçebilirsiniz. Yukarıda bıraktığım linke tıkladığınızda, her sene yenilenen proje veri tabanına ulaşım sağlayacaksınız. Veri tabanından, gitmek istediğiniz proje, ülke ve süre filtrelemesi ile size uygun projeleri bulabilirsiniz. Ben 12 ay boyunca Almanya’da çocuk esirgeme kurumunda çalıştığım bir projeye başvurdum. Başvuru süreci projeye ve kişiye göre değişiklilik gösterir. Projeler bütün Avrupa’ya açık durumda, yani illaki Türkiye’den gönüllü seçeceğiz demiyorlar. Örneğin, benim projemde en son 6 yıl önce bir Türk gönüllü ile çalışılmış. Proje başvurusunda en önemli nokta motivasyonunuzu göstermek. İlk başvurunuzda kabul alabileceğiniz gibi, yüzlerce başvurudan sonra ya da yıllar süren bir uğraştan sonra kabul almanızda olası. Motivasyon mektubu veya motivasyon videosu çekerek, projeye olan ilginizden ve katabileceklerinizden bahsetmelisiniz. Europass formatına uygun hazırladığınız CV’nizi de başvurunuza eklemeyi unutmayın. Eğer ilk elemeyi geçerseniz, projelere göre farklılık gösteren ama ortalama aynı olan süreçlerden geçeceksiniz. Benim sürecimde ilk aşama ayrıntılı bir bilgi formuydu. Bu formda, projeme uygun olarak cevaplamam istenen sorular vardı. Bunlardan bir tanesinde çocuklara oyun tasarlamamı istediler. Ayrıntılı bir şekilde tasarladığım oyunu, neden tasarladığımı ve katkılarını yazdım. Durumlar verip neler yapacağımı nasıl başa çıkacağımı sordular. İşe alım sürecine benzer bir ön elemeden geçirildikten sonra mülakat sırası geldi. Ben projemde 4 ayrı mülakattan geçtim. Mülakat dili genellikle ingilizcedir ama eğer projeniz 2. bir dil gerektiriyorsa mülakatta bu dile de geçiş yapılır. Örneğin, benim projem çocuklarla olduğu için B1 (akademik yetkinlik) seviyesinde Almanca bilmem bekleniyordu. Bu yüzden mülakatlarımdan 2 tanesi Almanca gerçekleştirildi. Yaklaşık 1.5 aylık başvuru sürecinden sonra projeye kabul aldığım bilgisi geldi.

     Vize sürecinde yaptığınız harcamaları (çevirtilen evraklar veya vizenizi almak için şehir değiştiriyorsanız otobüs biletleri dahil) faturaları ile beraber projeye teslim ettiğinizde size ödemesi yapılır. Her projenin ülkenin uzaklığına göre belirlemiş bir ulaşım ücreti vardır. Buna göre gidiş dönüş uçak biletleriniz karşılanır. Proje boyunca konakladığınız evi mobilyaları ile beraber proje sahibi kurum size ayarlar. Bütün faturalar dahil kirayı da kurum öder. Şehir içi ulaşımı sağlamanız için gittiğiniz ülkenin, şehrin bileti sizin için alınır. Örneğin, bana bir bisiklet verildi, bunun yanında her ay yenilenen aylık ücretsiz şehir içi ulaşım kartım var, buna da ek olarak Almanya’nın bütün şehirleri için kullanabildiğim Bahn25 kartı alındı. Bahn25 kartı ile trenleri %25 indirimli kullanabiliyorum. Bütün bunların yanı sıra, gittiğiniz ülkedeki yaşam standardı hesaba katılarak size aylık mutfak masrafı parası ödenir. Almanya için bu fiyat 246 euro. Bankanıza direk nakit para olarak yatırıldığı için istediğiniz markette kullanabilirsiniz. Ayrıca kültürel faaliyetlerden yararlanmanız için bir de cep harçlığı verilir ki bu da Almanya için 150 eurodur. Projeniz sizin için gençlik kartı çıkartır, bu kart sayesinde şehirdeki tiyatro, sinema,yüzme havuzu( belediyeye ait olan) gibi olanaklardan ücretsiz veya çok düşük ücretlerle yararlanabilirsiniz. Gittiğiniz ülkede konuşulan dile uyum sağlamanız ve sosyal hayata adapte olabilmeniz için, projeniz size dil desteği sağlar. Çalıştığım kurum beni Volkhochschule adı verilen, çeşitli iş alanlarında eğitimler düzenleyen, Türkiye’deki Halk Eğitim Merkezi mantığına yakın bir okula yazdırdı. Haftada 5 saat dil eğitimi almaya devam ediyorum. Kısacası, siz projenize rahatça odaklanabilin diye gerekli bütün fiziki koşullar sizin için sağlanıyor.

       Projeler çok fazla çeşitlilik gösterdiği için ben kendiminkinden sizlere bahsedeceğim. Haftalık 30 saatlik bir çalışma saatine sahibim ki AGH kapsamında 40 saatten daha fazla çalışmanız yasak. Haftada 2 gün tatile sahipsiniz, buna ek olarak her ay kullanabileceğiniz 2 gün izin hakkınız bulunmakta. Ay ay kullanmayıp, bunun yerine toplu halde de kullanabilirsiniz. Ben projemde 7 ile 12 yaş arasındaki 8 çocuktan sorumluyum. Almanya’da çocuk esirgeme kurumunda çocuklar 2 katlı evlerde ayrı odalarda kalmakta, her evde de 8 çocuk yaşamaktadır. Evlerin tam ortasında kocaman bir bahçe ve çocuk oyun alanı bulunuyor. Kurumumuz toplam 50 çocuk için tasarlanmıştır. Benim çalıştığım evde 8 çocuk ve 6 eğitimci dönüşümlü olarak yaşamakta. Ben de haftaiçi her gün 13:00- 19:00 arası çocuklarla aktiviteler düzenlemekteyim. Öğle ve akşam yemeklerimi çocuklarla birlikte yiyorum, onların gündelik hayatlarında karşılaştıkları her duruma karşı yardımcı olmak için yanlarında oluyorum. Projem kendi alanımı yaratabilmem için çok uygun. Kurumda 3 ayrı psikolog daha çalışmakta ve her hafta düzenli bireysel terapiler uygulamakta. Ben de çocukların dosyaları ve gereksinimlerini göz önünde bulundurarak aktiviteler tasarlamaktayım. Kendine güven problemi yaşayan çocukla buna uygun oyunlar, aktiviteler tasarlarken. Narsistik özellikler gösteren çocukla farklı çalışmalar yürütüyorum. Bunun yanı sıra kurumda çalışma grupları bulunmakta. Yüzme grubu, hayvanlarla terapatik vakit geçirme grubu, spor, dans, sanat terapisi, meditasyon, kaya tırmanışı ve daha bir çok imkana sahipler. Ben yüzme, kaya tırmanışı ve bisikletli doğa turları grubundaki eğitmenlere yardımcı olmayı tercih ettim. Her hafta düzenli olarak bu gruplardaki çocuklar ile ,bu gruplara kurumdaki 50 çocukta katılabilir, etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Gruplar sayesinde daha küçük ve büyük yaş grubunu da rahatlıkla gözlemleyip, temas kurabiliyorum. Projem istediğim takdirde yeni grup kurma imkanını bana veriyor. Çalıştığım kurum, eğitmenlerine çeşitli eğitimler aldırıyor ve bu eğitimlerden yararlanma hakkını bana da veriyor. Kriz yönetimi, travmatik pedagoji, ruhsal hastalıkların tanımlanması bunlardan bazıları. Proje boyunca her çarşamba bütün eğitmenler ve psikologlar ile çocukların durumu konuşulup kendimize 1 haftalık eylemi planı ve hedef tablosu oluşturuyoruz. Gayet kapsamlı ve beni çok tatmin eden bir projede çalışıyorum.

     Umarım ki bu yazım sayesinde AGH hakkında yeterli bilgi aktarımını sağlamışımdır. Dış İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve bütün Avrupa ülkelerinde yürütülen kapsamlı bir gönüllülük projesinde yer almak, sizleri hem mesleki hem de sosyal alanda çok ileriye taşıyacaktır. Kendinize fırsatlar yaratın ve 30 yaşınıza gelmeden bunu deneyimleyin. Kültürler ile kucaklaşıp, yenilikler yaratmanız dileğiyle..

      => Avrupa Gönüllü Hizmeti Almanya Vize Süreci

      => AGH Projem