Metastatik Meme Kanseri Derneği (METAMAZON)

     2017-2018 yılları arasında Metastatik Meme Kanseri Derneği (METAMAZON) bünyesinde aktif rol aldım. Sizlere, derneğin faaliyetlerinden bahsetmek isterim. Derneğin internet sayfasını ziyaret etmek, gönüllü çalışmalara katılmak veya ortak projeler yürütmek isterseniz yukarıda bıraktığım linke bağlanabilirsiniz.

     Dernek gönüllüsü olmak için herhangi bir ön şart yok, istediğiniz takdirde istediğiniz gibi destek verebilirsiniz. İnternet sitelerinde bulunan formu doldurmanız veya iletişimegeçmeniz yeterli oluyor. Sonrasında bir gönüllü oryantasyonu yapılıyor ve buna katılım oldukça önemli. Oryantasyonda Prof. Dr. Ercüment Hayri Tekin metastatik meme kanseri hakkında bilgilendirme yaptı. Tanı, tedavi, kanserin türlerini kapsayan ayrıntılı bir hastalık sürecinin anlatıldığı bu bilgilendirme oryantasyon eğitiminin en önemli aşamalarındandı. Daha sonrasında gönüllü motivasyonu, proje yazımı, projenin sürdürülmesi konusunda eğitimler almaya devam edildi.

     Metamazon derneği 4. Bahar Projesi başta olmak üzere çeşitli projeleri gerçekleştirmekte. Düzenli hastane ziyaretleri ile psiko-sosyal destek sağlamayı amaçladıkları projeleri de mevcut. Projelerinin yanı sıra, konferans ve söyleşiler ile farklı temalardaki uzman kişiler ile ortaklaşa çalışmalar yürütmekte. Metastatik Meme Kanseri’ne karşı bilinç arttırmayı hedeflemekte. Kanser hastalarına nasıl psikolojik veya fiziksel destek olacağımız konusunda ayrıntılı ve güzel bilgiler paylaşılan konferanslar düzenlemekteler.

     Ben gönüllülük sürem boyunca, çeşitli etkinlik ve projelerde yer aldım. Yabancı kaynaklı makale, gönüllülerimizin ve dernek başkanının katıldığı uluslararası konferans materyallerini ve bilgilendirici broşürleri Türkçe’ye çevirdiğimiz gönüllülerden oluşan bir alt yapılanmamız vardı. Bu yapılanmadaki çevirilerin seçilmesi ve çevirilerin orjinaline uygunluğundan sorumluydum. Ayrıca, düzenli olarak yaptığımız hastane ziyaretlerine katılım sağlayarak psiko-sosyal destek sağladım. Metamazon derneği hevesle çalışan her gönüllüsünün kendisinden bilgi veya motivasyon katıp, karşılığında istediği alanda kendini geliştirebileceği bir dernek. Ben bilgi ve motivasyonumu bu iki alt alanına harcadım, ama belki sizlerin ilgisini çok daha farklı konular çekecektir.

     Dernek gönüllülerin getirdiği yeni fikirler ve projeler ile her geçen gün etkisini arttırarak faaliyetlerine devam etmekte. Sadece Ankara merkezli olduğu halde, Türkiye’nin her yerinden projelere ve iş birliklerine açık. Eğer dernek bünyesinde yürütülebileceğini düşündüğünüz bir fikriniz varsa, hiç çekinmeden iletişime geçin derim.